Himlen kan vänta

Det finns fyra saker du kan göra för att öka chansen att leva, frisk, tills du blir 100 år gammal.

  1. Se till att du rör dig i din vardag. Gymmet är nog bra, men trapporna, att ta sig till jobbet för egen maskin och mekaniskt arbete i kök och trådgård, är saker du kan göra varje dag. Gå gärna mycket, det lär vara det enda vetenskapligt bevisade sättet att öka chansen att hålla sig mentalt frisk.
  2. Ta vara på din själ och se till att varva ned regelbundet – minst en hel dag varje vecka. Har du en mening för att stiga upp ur sängen varje morgon är det ett enormt plus.
  3. Ät klokt, dvs. med mycket grönsaker och gärna ett glas vin till. Sluta äta när magen är 80 procent full (dvs. ät dig inte proppmätt).
  4. Umgås med folk: vänner och familj, men också med en egen ”stam” av sunda människor som har samma intressen som du och som gör det roligta att åldras tillsammans.

Det här lärde jag mig genom det här föredraget på underbara ted.com

DAGENS LÅT:

Man kan lyssna på musik också. Den här till exempel: ”Forever Young” med Alphaville på Spotify.

DAGENS CITAT:

You will never be as young as you are right now.

Neil Pasricha

Andra bloggar om: , , , , , ,

7 svar till “Himlen kan vänta”

  1. Vi som har en och annan osund vän, kommer vi att dö tidigare? Antar det eftersom de förstås lockar till osunda vanor. Så då är förstås frågan, välja bort de osunda och riskera att dö ensam tidigare eller att välja de sunda och dö ungefär vid samma tid fast i gott sällskap?

Lämna en kommentar

Designa en webbplats som denna med WordPress.com
Kom igång